Od funkcji do bioestetyki
Z troską o Twój zdrowy i piękny uśmiech!
Nowości

Postaw na piękny i zdrowy uśmiech na lato! Zapoznaj się z naszym pakietem higienizacji oraz wybielaniem.

Niech Twój uśmiech będzie najjaśniejszy na zdjęciach i wspomnieniach z  wakacji!

Leczenie bólu głowy

Bóle głowy, a zgryz

Mięśnie skroniowe i żwacze pełnią ważną funkcję w sposobie ułożenia oraz torze otwierania i zamykania szczęk. Jeśli okluzja jest nieprawidłowa, może prowadzić do anormalnego napięcia tych mięśni, co jest jednym z kilku powodów napięciowego bólu głowy.

Jeżeli zgryz jest nieprawidłowy, mięśnie mogą pozostawać w napięciu przez długi czas. Skurczony mięsień nie ma szans na rozluźnienie się , co może prowadzić do niedokrwienia. Brak odpowiedniej ilości doprowadzanego tlenu do mięśnia oraz nagromadzenie w nim szkodliwych produktów metabolizmu może powodować ból głowy.

 

Najczęściej występującymi bólami głowy są bóle samoistne. Podczas, gdy bóle głowy  zwykle leczone są przy pomocy leków, zapomina się kluczową rolę w większości przypadków może grać niewłaściwa okluzja. Poniższa tabela przedstawia porównanie najbardziej popularnych bólów głowy:

 

Samoistne bóle głowy
 Rodzaj bólu głowy: Migrenowy  Napięciowy  Klasterowy
Kogo najczęściej dotyczy?: 20% populacji – najczęściej kobiety 50% populacji – najczęściej kobiety ok. 1% –  najczęściej mężczyźni
Charakter: silny, pulsujący, narastający z mdłościami i światłowstrętem ciągły, tępy, uciskający, opasujący bardzo silny, kumulowany
 Umiejscowienie: jednostronne w okolicy skroni obustronnie

obwodowo

jednostronnie w okolicy oka i skroni
 Długość ataku: 4 – 72 godz. 30min – 7 dni 15 min -3h w regularnych odstępach czasu (co kilka miesięcy)

 

Jak wynika z tabeli napięciowy ból głowy, jest jednym z najczęściej występujących. Jeżeli tego typu ból występuje okazjonalnie rozwiązaniem są leki przeciwbólowe jednak, gdy występuje z pewną częstotliwością może wskazywać na wysokie napięcie mięśni odpowiadających za żucie oraz mięśni szyi i karku – a to na niestabilny zgryz.

 

Jak leczymy ból głowy?

Jeśli wszystko wskazuje na to, że Twój zgryz jest głównym źródłem bólu, zalecamy szynoterapię. To wymaga wykonania szyny. Po wnikliwych badaniach komputerowych oraz ręcznych w oparciu o ich analizę projektujemy, oraz na miejscu  wykonujemy szynę z akrylu. Jest on materiałem twardym, nie ugina się podczas nagryzania dzięki temu jest trwały i stabilny.  Noszona na zębach szyna i do nich dopasowana utrzymuje prawidłową pod kątem neuromięśniowym pozycję  zgryzu.
Takie  jej ustawienie nie zmienia nic trwale w Twoich zębach czy zgryzie. Szynę tę  nosi się jedynie przez określony czas w celu sprawdzenia czy nowe ustawienie zgryzu rozwiązuje lub zmniejsza problem.
Po pewnym czasie używania szyny, zarówno Ty jak i Twój lekarz dentysta będziecie mogli stwierdzić czy nowe ustawienie zgryzu rozwiązało problem bólu głowy, jeśli tak – będziesz miał kilka opcji dających możliwość wyboru sposobu długotrwałego leczenia (m.in. uzupełnienia protetyczne).

Cierpisz na ból w stawach skroniowo-żuchwowych?

Ich leczenie to nasza specjalność. Umów się na konsultacje do szynoterapii!

Dentysta Radom
Specjalizujemy się w leczeniu dysfunkcji stawów skroniowo-żuchwowych oraz towarzyszącym im objawach tj. bóle stawów, bóle twarzy, bóle głowy, zgrzytanie i zaciskanie zębów. Zajmujemy się stomatologią w szerokim zakresie: od protetyki (protezy, korony, licówki, odbudowy rekonstrukcyjne), stomatologię estetyczną, leczenie endodontyczne.
Gierach Stomatologia
ul. Żwirki i Wigury 38 lok. 7/8
26-615 Radom

tel. +48 340 40 60 | 697 073 833
e-mail: dent@dent.com.pl
Copyright © 2024